Торік на озброєння вітчизняного війська прийнято 21 зразок ОВТ. У планах на поточний рік — прийняти на озброєння ще 11 новинок.
Протягом минулого року на озброєння вітчизняного війська було прийнято 21 зразок ОВТ і понад 70 допущено до експлуатації. На це було використано близько 13,5 млрд грн, запланованих державним бюджетом України.
На виділені з держбюджету асигнування у 2017 році за державним оборонним замовленням було закуплено для Збройних Сил 2651 одиницю новітнього та модернізованого ОВТ. Зокрема підприємствами Державного концерну «Укроборонпром» передано війську модернізовані літаки типу Су та МіГ, модернізовані вертольоти, модернізовані бронетранспортери, автоматичні гармати, переносні протитанкові ракетні комплекси та ракети до них, модернізовані РЛС, рухома трикоординатна РЛС, комбінований пристрій викиду хибних цілей та станції оптико-електронного придушення.
Проведена модернізація, наприклад, Су-27, дозволила суттєво розширити бойові можливості цього типу літака. Зокрема на модернізованих Су на 30% збільшено дальність виявлення повітряних цілей. Також вдалося значно розширити можливості як навігаційного комплексу літака, так і контролю та реєстрації бортових параметрів, їхнього збереження та застосування сучасних засобів обробки польотної інформації.
Багато в чому досягти збільшення дальності виявлення повітряних цілей вдалося шляхом модернізації радіолокаційного прицільного комплексу. Фахівці замінили на ньому штатний блок високочастотного приймача блоком з підвищеною чутливістю та покращеними шумовими характеристиками. Крім того, вони також встановили блок з покращеними модулями частотного формування й управління, а замість штатного блоку цифрової обробки розмістили блок з високопродуктивним сигнальним процесором, що дозволило значно покращити селекцію сигналів, що відбиваються.
Своєю чергою збільшення точності навігації було досягнуто шляхом встановлення системи супутникової навігації GPS/ГЛОНАСС. Вона дозволяє з високою точністю виходити на ціль, проходити проміжними маршрутами, оперативно запам’ятовувати цілі. А завдяки інтеграції цієї системи пілотажного навігаційного комплексу літака за відомої контрольної точки аеродрому (центр смуги) стало можливо заходити на посадку з будь-
якого курсу і здійснювати приземлення в автоматичному, директорному і в ручному режимі керування. Також завдяки встановленій на літаку спеціальній сучасній апаратурі з’явилася можливість безперервно визначати і видавати на індикацію поточні параметри місцезнаходження та руху літака за сигналами глобальних супутникових систем позиціонування та навігації ГЛОНАСС та GPS NAVSTAR у будь-якій точці земної кулі, в будь-який час та за будь-яких метеоумов. Більше того, орієнтуючись за цими сигналами, пілот може посадити літак навіть на необладнаний аеродром.
Окрім того, свій внесок у посилення обороноздатності вітчизняного війська зробили й підприємства інших форм власності, виготовивши малі броньовані артилерійські катери, броньовані медичні машини, наземні радіолокатори ближньої дії, радіолокаційні та радіорелейні станції, автомобілі сімейства КрАЗ та «Богдан».
На розвиток озброєння та військової техніки у 2018-му державним оборонним замовленням передбачено 15,6 млрд грн. За попередніми підрахунками фахівців Департаменту військово-технічної політики, розвитку озброєння та військової техніки, ця сума дасть змогу поставити до війська близько 10 829 одиниць ОВТ та 1,8 млн одиниць боєприпасів.
До того ж, окрім зазначених номенклатур, поточного року за договорами, укладеними торік, передбачено поставити до Збройних Сил України 5551 одиницю новітніх та модернізованих зразків ОВТ. Зокрема 1848 одиниць виготовлять на підприємствах Державного концерну «Укроборонпром». Серед них — легкий переносний ракетний комплекс, автоматизований комплекс звукової розвідки, модернізовані літаки, броньована ремонтно-евакуаційна машина, броньована санітарно-евакуаційна машина, бронетранспортери, реактивний піхотний вогнемет.
На підприємствах інших форм власності передбачено виготовити майже 3700 одиниць ОВТ, також і тренажер пілота літака, безпілотні авіаційні комплекси, модернізований вертоліт, броньований автомобіль, десантно-штурмові та малі броньовані артилерійські катери, автомобілі сімейства КрАЗ, комплекс радіоелектронної боротьби з безпілотними літальними апаратами, постановник радіоперешкод, радіорелейну станцію.
Загалом 2018 року передбачено завершити розробку та прийняти на озброєння 11 зразків ОВТ, зокрема, комплекс автоматизованого управління артилерійськими підрозділами, радіолокаційний комплекс розвідки вогневих позицій, мобільний мінометний комплекс, модернізовану реактивну систему залпового вогню, рухомий автоматизований командний пункт підрозділів ППО, модернізований переносний зенітний ракетний комплекс, лабораторію технічного діагностування, некеровану авіаційну ракету, безпілотний авіаційний комплекс, командно-штабну машину на базі БТР/БМП та інше.
Сергій ВОРОНКОВ
Публікація на тему: Україна отримала від експорту зброї 600 млн доларів